Άσκηση για πρόληψη και αποκατάσταση
Αρχική / Κατευθύνσεων / Άσκηση για πρόληψη και αποκατάσταση

Άσκηση για πρόληψη και αποκατάσταση

Στην κατεύθυνση αυτήν οι μεταπτυχιακοί/-ές φοιτητές/-ριες εμβαθύνουν σε θέματα που σχετίζονται με τον ρόλο και τη σπουδαιότητα της άσκησης στη βελτίωση της υγείας, κατανοούν τις ιδιαιτερότητες της συμπεριφοράς που σχετίζεται με την υγεία και ειδικεύονται στον σχεδιασμό εξειδικευμένων προγραμμάτων άσκησης για υγεία, ανάλογα με τις ατομικές ανάγκες και ιδιαιτερότητες κάθε πληθυσμιακής κατηγορίας. Επιπλέον, λαμβάνουν γνώσεις σχετικά με τις διατροφικές αρχές και τους παράγοντες που καθορίζουν τη συμμετοχή στη φυσική δραστηριότητα για πολλές πληθυσμιακές ομάδες. Οι απόφοιτοι αυτής της κατεύθυνσης αποκτούν γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες οι οποίες τους καθιστούν ικανούς να στελεχώσουν φορείς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα εργασίας με αντικείμενο την οργάνωση και αξιολόγηση προγραμμάτων μαζικού αθλητισμού και άσκησης ατόμων με χρόνιες παθήσεις.

Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ

1ο εξάμηνο: Επιλέγονται 3  μαθήματα
Μέθοδοι έρευνας και εφαρμοσμένη στατιστική 3 10
Φυσιολογία της άσκησης 3 10
Ιατρική της άσκησης 3 10
Κλινική εργοφυσιολογία και εργομετρία 3 10

Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟ

2ο εξάμηνο: Επιλέγονται 3 μαθήματα

Καρδιαγγειακή αποκατάσταση 3 10
Διατροφή για άσκηση σε χρόνιες παθήσεις 3 10
Άσκηση σε άτομα με χρόνιες παθήσεις 3 10
Σχεδιασμός προγραμμάτων δια βίου άσκησης 3 10

Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ

Κατεύθυνση «Άσκηση για πρόληψη και αποκατάσταση»
3ο εξάμηνο: 1η Επιλογή: Επιλέγονται 1 μάθημα και μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία
Ψυχολογική και συμπεριφορική διαχείριση 3 10
Εργονομία της Επιβάρυνσης 3 10
Άσκηση για την αντιμετώπιση νευρολογικών και μυοσκελετικών διαταραχών 3 10
Μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία 20
3ο εξάμηνο: 2η επιλογή: Επιλέγονται 3 μαθήματα
Ψυχολογική και συμπεριφορική διαχείριση 3 10
Εργονομία της Επιβάρυνσης 3 10
Άσκηση για την αντιμετώπιση νευρολογικών και μυοσκελετικών διαταραχών 3 10
Ανεξάρτητη επιβλεπόμενη μελέτη 10
Σύνολο ECTS Εξαμήνου 30

Το ΠΜΣ που οδηγεί στην απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) οργανώνεται με βάση το (προβλεπόμενο από το άρθρ. 14 Ν. 3374/2005) σύστημα μεταφοράς και συσσώρευσης πιστωτικών μονάδων. Ο  φόρτος εργασίας για κάθε μεταπτυχιακό/-ή φοιτητή/-ρια πλήρους φοίτησης αποτιμάται σε 30 πιστωτικές μονάδες ανά εξάμηνο και 60 πιστωτικές μονάδες κατά τη διάρκεια ενός ακαδημαϊκού έτους. Για την απόκτηση του ΔΜΣ πρέπει ο/η φοιτητής/-ρια να συγκεντρώσει συνολικά 90 πιστωτικές μονάδες σε τρία εξάμηνα. Αρμόδια για την αντιστοίχιση του φόρτου εργασίας ανά μάθημα είναι η ΣΕ.

Ανθρώπινη Απόδοση ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακό Σπουδών (ΠΜΣ) «Ανθρώπινη Απόδοση» αποσκοπεί στην προαγωγή της γνώσης, στην ανάπτυξη της έρευνας και στην κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου, ικανών να συμβάλουν σε θεωρητικές και εφαρμοσμένες περιοχές στα γνωστικά πεδία της μεγιστοποίησης της αθλητικής απόδοσης και της άσκησης για πρόληψη και αποκατάσταση.

Newsletters

Αφήστε μας το email σας για να σας στέλνουμε ενημερωτικά emails που αφορούν το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών.

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Ανθρώπινη Απόδοση | Μεταπτυχιακό ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ

Γραμματεία Μεταπτυχιακών Σπουδών